POWIĘKSZANIE PIERSI

W życiu kobiety dużą rolę odgrywa kształt, rozmiar i zdrowie piersi. Mimo, że kanony piękna zmieniają się na przestrzeni wieków, niezmiennym pozostaje fakt, że piękne piersi dodają pewności siebie.

Kiedyś wygląd piersi można było poprawić jedynie za pomocą umiejętnie dobranego stroju. Obecnie, coraz więcej kobiet decyduje się na operacje plastyczne, aby uzyskać idealne ciało.

Powiększanie piersi

Jeśli uważasz, że Twoje piersi są zbyt małe, asymetryczne, nie podoba Ci się ich kształt lub jeśli piersi opadają po ciąży i karmieniu dziecka lub po prostu ze względu na wiek, operacja plastyczna może Ci pomóc.

Oprócz odpowiedzi na nurtujące Cię wątpliwości dotyczące konkretnej operacji, na pewno będziesz potrzebować informacji ogólnych na temat chirurgii plastycznej. Informacje zamieszczone na tej stronie nie zastąpią porad, których może udzielić chirurg, ale pozwolą Ci na wstępne zapoznanie się z tematem i zapewnią przydatne wskazówki.

  1. Przed operacją
  2. Powiększanie piersi
  3. Rodzaje implantów
  4. Po operacji
  5. Bezpieczeństwo
  6. Możliwe komplikacje
  7. Wizyty kontrolne

W razie pytań prosimy o kontakt:
     

1. Przed operacją

Decyzja o przeprowadzeniu operacji powiększenia piersi powinna być indywidualną i przemyślaną decyzją kobiety. Poniżej zamieściliśmy informacje, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Zanim podejmiesz decyzję, bardzo ważne jest abyś zebrała jak najwięcej informacji dotyczących operacji od znajomych, które się takiemu zabiegowi poddały lub od samych chirurgów-plastyków. Ostateczna decyzja jest decyzją bardzo osobistą i powinna być podejmowana zupełnie niezależnie.

Nawet najlepszy chirurg nie może zagwarantować stuprocentowo zadowalającego rezultatu.

Nawet jeśli sama operacja nie jest skomplikowana, zawsze istnieje tzw. ryzyko operacyjne, gdyż podczas operacji wykorzystuje się narkozę i może też dojść do infekcji. Na ostateczny wynik estetyczny operacji wpływ mogą mieć też szczególne powikłania, takie jak kontraktura kapsułkowa.

Nie należy się spieszyć przy wyborze chirurga, gdyż to od jego wiedzy i doświadczenia zależy wynik operacji. Dobrym sposobem na znalezienie właściwego chirurga plastyka jest kontakt z organizacjami zrzeszającymi lekarzy specjalistów. Można także skorzystać z usług lekarza, z którego pracy zadowolona jest Twoja przyjaciółka czy znajoma.

Podczas pierwszej konsultacji, nie wahaj się pytać lekarza o jego doświadczenie. OdpowiedĽ na Twoje pytanie nie będzie stanowić dla doświadczonego chirurga problemu i z pewnością pokaże Ci wyniki operacji jego poprzednich pacjentek. Dobrze jest wcześniej przygotować sobie listę pytań. Chirurg szanujący pacjentkę wyczerpująco odpowie na wszystkie jej pytania i nie będzie obiecywał nierealistycznych wyników. Nie będzie także nalegał w sprawie decyzji dotyczącej ewentualnej operacji.

Dokładne badanie będzie obejmować pytania o alergie, choroby przewlekłe, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi i tendencję do powstawania blizn. Zaleca się, aby kobiety po 35 roku życia wykonały mammografię, aby wykluczyć obecność guzów.

2. Powiększanie piersi

Decyzja dotycząca wyboru techniki chirurgicznej, którą zastosuje lekarz w dużym stopniu zależy od wyników Twoich badań, a także od Twych oczekiwań. Wszystkie kobiety chciałyby, żeby ich piersi były symetryczne, a blizny niewidoczne. Natomiast oczekiwania w stosunku do ich kształtu i rozmiary są różne.

Istnieje kilka rodzajów nacięć, jakie lekarz może zastosować podczas implantacji. Bez względu na to czy będzie to nacięcie podpiersiowe, pachowe czy okołobrodawkowe, chirurg przedstawi wszystkie wady i zalety każdej z możliwości.

Implant można umiejscowić pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym.

3. Rodzaje implantów

Istnieje wiele rodzajów implantów. Każdy z nich ma powłokę zewnętrzną zbudowaną z niezwykle wytrzymałego elastomeru silikonowego. Implanty różnią się głównie pod względem powierzchni i rodzaju wypełnienia. Obecnie używa się implantów wypełnionych roztworem soli fizjologicznej lub żelem silikonowym. Stosowane w Europie implanty wypełnione żelem silikonowym o bardzo dużej spoistości to najnowocześniejsze produkty tego rodzaju. Elastyczny żel silikonowy charakteryzuje się tzw. efektem "Memory" (pamięci) - każdorazowo powraca do swojej początkowej formy. Nawet jeśli implant zostanie przecięty na pół, żel nie będzie wyciekał i zachowa swoją formę.

Według EQUAM (European Committee on Quality Assurance and Medical Devices in Plastic Surgery - Europejska Komisja Kontroli Jakości Wyrobów Medycznych w Chirurgii Plastycznej) żel silikonowy to najlepszy dostępny materiał do wypełniania implantów piersi. Implanty wypełnione hydrożelem znajdują się pod kontrolą w kilku krajach europejskich, a implanty wypełnione olejem sojowym zostały wycofane z rynku, ponieważ odebrano im znak CE, gdyż stanowiły zagrożenie dla zdrowia.

Powierzchnia implantu może być gładka, teksturowana albo zbudowana z pianki mikropoliuretanowej (MPS). Powierzchnia teksturowana i z pianki mikropoliuretanowej zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań w postaci kontraktury kapsułkowej. W przypadku implantów gładkich istnieje nawet 50% ryzyko wystąpienia kontraktury kapsułkowej. Ryzyko to można obniżyć do 10-15% stosując implanty teksturowane, a nawet od 0 - 3% - w przypadku implantów MPS.

4. Po operacji

Należy pamiętać, że po operacji powiększenia piersi trzeba używać specjalny gorset uciskowy. Zapobiega to różnym komplikacjom, takim jak np. krwiaki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia kontraktury kapsułkowej. Po operacji przewidziane są także wizyty kontrolne.

5. Bezpieczeństwo

Dożywotnia gwarancja na implanty piersi.

Uczestnictwo w Programie Implants of Excellence zapewnia dożywotnią gwarancję na implanty piersi firmy Polyetch Health & Aesthetics GmbH.

Wybierając implanty piersi Polytech Health & Aesthetics GmbH otrzymasz produkt o najwyższej jakości, zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Paszport implantu

Po operacji otrzymasz od lekarza paszport implantu. Dobrze jest nosić go przy sobie, aby w razie potrzeby można było udostępnić informacje o rodzaju i rozmiarze implantu. Podczas jakichkolwiek badań powinnaś poinformować lekarza o tym, że masz wszczepione implanty.

Czy przeprowadzane są badania kontrolujące bezpieczeństwo implantów?

Tak. Od 30 lat bezpieczeństwo i wytrzymałość implantów potwierdzana jest badaniami. W Europie wymagania w stosunku do takich produktów reguluje Dyrektywa dotycząca Wyrobów Medycznych oraz międzynarodowe standardy. Wybór surowców, proces produkcyjny, sterylizacji i opakowanie podlegają szczegółowym przepisom.

6. Możliwe komplikacje

Czy ryzyko wystąpienia raka piersi jest większe u kobiet, które poddały się operacji wszczepienia implantów?

Badania przeprowadzone na dużych grupach wykazały, że kobiety mające implanty piersi nie chorują na raka piersi częściej niż inne kobiety. Implanty piersi nie mają żadnego wpływu na zachorowanie na raka piersi.

Czy ryzyko infekcji w przypadku implantów o powierzchni z pianki mikropoliuretanowej (MPS) jest wyższe niż w przypadku innych implantów?

Nie!

Czy ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych jest wyższe u kobiet z implantami piersi?

Nie! Nie udowodniono żadnego związku pomiędzy implantami wypełnionymi żelem silikonowym a występowaniem chorób autoimmunologicznych.

Czy żel silikonowy może przenikać przez powłokę implantu?

W przeciwieństwie do implantów starszej generacji, w przypadku najnowszych implantów wyprodukowanych z żelu o bardzo dużej spoistości w torebce łącznotkankowej można wykryć tylko nieznaczne ślady żelu. Jest to spowodowane również bardzo wysoką jakością powłoki zewnętrznej implantu. Żel pozostaje jedynie w torebce łącznotkankowej otaczającej implant.

7. Wizyty kontrolne

Po operacji chirurg ustali terminy wizyt kontrolnych. Zaleca się, aby były one przeprowadzane miesiąc po operacji, a następnie co trzy miesiące w czasie pierwszego roku po operacji. PóĽniej implant można kontrolować co pół roku.

Istnieje możliwość przeprowadzania badań onkologicznych po implantacji. Dzięki specjalnym technikom, takim jak technika Eklunda, mammografię można przeprowadzić również u kobiet z implantami piersi, a sonografia, MRI i CT umożliwiają wczesne wykrywanie nowotworów.