REKONSTRUKCJA PIERSI

Rak piersi zmienia bardzo wiele w życiu kobiety.

Zdrowe i piękne piersi są bardzo ważne dla każdej kobiety. Dodają pewności siebie i pozwalają cieszyć się życiem.

Szczególnie w przypadku pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem, bardzo ważne jest ze względów psychologicznych pozytywne podejście do życia, które pomaga w walce z chorobą.

Rekonstrukcja piersi

Istnieje kilka rodzajów operacji rekonstrukcji piersi. Oprócz odpowiedzi na nurtujące Cię wątpliwości dotyczące konkretnej operacji, na pewno będziesz potrzebować informacji ogólnych na temat chirurgii plastycznej. Informacje zamieszczone na tej stronie nie zastąpią porad, których może udzielić chirurg, ale pozwolą Ci na wstępne zapoznanie się z tematem i zapewnią pomocne wskazówki.

  1. Przed operacją
  2. Rekonstrukcja piersi
  3. Rodzaje implantów
  4. Po operacji
  5. Bezpieczeństwo
  6. Możliwe komplikacje
  7. Wizyty kontrolne

W razie pytań prosimy o kontakt:
     

1. Przed operacją

Kiedy lekarz postawi diagnozę raka piersi, pacjentka znajduje się w zupełnie nowej dla siebie sytuacji. Staje przed trudnymi wyborami. Musi w krótkim czasie podjąć wiele ważnych decyzji.

Niektóre z nich będą dotyczyć leczenia raka. Przywrócenie pacjentki do zdrowia wymaga podjęcia niemal natychmiastowej decyzji. Inne decyzje dotyczą przywrócenia dobrego samopoczucia. Rekonstrukcja piersi jest dla kobiety bardzo ważna z psychologicznego punktu widzenia.

Decyzja o przeprowadzeniu operacji rekonstrukcji piersi należy głównie do kobiety, która powinna ją podjąć w oparciu o wszelkie dostępne informacje.

Nie należy się spieszyć przy wyborze chirurga, gdyż to od jego wiedzy i doświadczenia zależy wynik operacji. Dobrym sposobem na znalezienie właściwego chirurga-plastyka jest kontakt z organizacjami zrzeszającymi lekarzy specjalistów.

Podczas pierwszej konsultacji, nie wahaj się pytać lekarza o jego doświadczenie. OdpowiedĽ na Twoje pytanie nie będzie stanowić dla doświadczonego chirurga problemu i z pewnością pokaże ci wyniki operacji jego poprzednich pacjentek. Dobrze jest wcześniej przygotować sobie listę pytań. Chirurg szanujący pacjentkę wyczerpująco odpowie na wszystkie jej pytania i nie będzie obiecywał nierealistycznych wyników. Nie będzie także nalegał w sprawie decyzji dotyczącej ewentualnej operacji.

Dokładne badanie będzie obejmować pytania o alergie, choroby przewlekłe, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi i tendencję do powstawania blizn.

2. Rekonstrukcja piersi

Istnieje kilka rodzajów operacji rekonstrukcji piersi. Decyzja dotycząca wyboru najlepszej metody powinna być dokładnie przemyślana. Wybór rekonstrukcji jednoczasowej czy opóĽnionej nie zależy tylko od rodzaju raka i koniecznej terapii wspomagającej, ale również od tego, czy pacjentka chce najpierw skupić się na walce z chorobą, a rekonstrukcję odłożyć na póĽniej.

Najczęściej stosowana metodą jest operacja oszczędzająca. Nawet 80% pacjentek z rakiem piersi można leczyć poprzez usunięcie samego guza, a następnie przez naświetlanie.

Rekonstrukcję przy użyciu implantu przeprowadza się wtedy, kiedy guz usuwa się razem z tkanką gruczołową. Implant można wszczepić podczas tej samej operacji, po usunięciu guza, dlatego nazywa się ją operacją jednoczasową.

Czasami konieczne jest rozciągnięcie skóry, aby zrobić miejsce na implant. Wymaga to wszczepienia ekspandera. Z reguły ekspander wszczepia się, jeśli rekonstrukcja jest opóĽniona, czyli przeprowadzana po operacji usunięcia guza.

Innym rodzajem rekonstrukcji jest rekonstrukcja przy użyciu tkanek własnych pacjentki, które pobierane są z różnych części ciała, najczęściej z mięśnia najszerszego grzbietu lub z mięśnia prostego brzucha.

Kobieta przy wsparciu ze strony lekarza musi zdecydować, która metoda jest dla niej najbardziej odpowiednia.

3. Rodzaje implantów

Istnieje wiele rodzajów implantów. Każdy z nich ma powłokę zewnętrzną zbudowaną z niezwykle wytrzymałego elastomeru silikonowego. Implanty różnią się głównie pod względem powierzchni i rodzaju wypełnienia. Obecnie używa się implantów wypełnionych roztworem soli fizjologicznej lub żelem silikonowym. Stosowane w Europie implanty wypełnione żelem silikonowym o bardzo dużej spoistości to najnowocześniejsze produkty tego rodzaju. Elastyczny żel silikonowy charakteryzuje się tzw. efektem "Memory" (pamięci) - każdorazowo powraca do swojej początkowej formy. Nawet jeśli implant zostanie przecięty na pół, żel nie będzie wyciekał i zachowa swoją formę.

Według EQUAM (European Committee on Quality Assurance and Medical Devices in Plastic Surgery - Europejska Komisja Kontroli Jakości Wyrobów Medycznych w Chirurgii Plastycznej) żel silikonowy to najlepszy dostępny materiał do wypełniania implantów piersi. Implant wypełnione hydrożelem znajdują się pod kontrolą w kilku krajach europejskich, a implanty wypełnione olejem sojowym zostały wycofane z rynku, ponieważ odebrano im znak CE, gdyż stanowiły zagrożenie dla zdrowia.

Powierzchnia implantu może być gładka, teksturowana albo zbudowana z pianki mikropoliuretanowej (MPS). Powierzchnia teksturowana i z pianki mikropoliuretanowej zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontraktury kapsułkowej. W przypadku implantów gładkich istnieje nawet 50% ryzyko wystąpienia kontraktury kapsułkowej. Ryzyko to można obniżyć do 10-15% stosując implanty teksturowane, a w przypadku zastosowania implantów o powierzchni MPS nawet od 0 do 3%.

4. Po operacji

Należy pamiętać, że po operacji rekonstrukcji piersi trzeba używać specjalny gorset uciskowy. Pozwoli to zapobiec różnym komplikacjom, takim jak np. krwiaki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia kontraktury kapsułkowej. Po operacji przewidziane są także wizyty kontrolne.

5. Bezpieczeństwo

Paszport implantu

Po operacji otrzymasz od lekarza paszport implantu. Dobrze jest nosić go przy sobie, aby w razie potrzeby można było udostępnić informacje o rodzaju i rozmiarze implantu. Podczas jakichkolwiek badań powinnaś poinformować lekarza o tym, że masz wszczepione implanty.

Dożywotnia gwarancja na implanty piersi

Uczestnictwo w Programie Implants of Excellence zapewnia dożywotnią gwarancję na implanty piersi firmy Polytech Health & Aesthetics GmbH.

Wybierając implanty piersi Polytech Health & Aesthetics GmbH otrzymasz produkt o najwyższej jakości, zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Czy przeprowadzane są badania kontrolujące bezpieczeństwo implantów?

Tak. Od 30 lat bezpieczeństwo i wytrzymałość implantów potwierdzana jest badaniami. W Europie wymagania w stosunku do takich produktów reguluje Dyrektywa dotycząca Wyrobów Medycznych oraz międzynarodowe standardy. Wybór surowców, proces produkcyjny, sterylizacja i opakowanie podlegają szczegółowym wytycznym.

6. Możliwe komplikacje

Czy ryzyko wystąpienia raka piersi jest większe u kobiet, które poddały się operacji wszczepienia implantów?

Badania przeprowadzone na dużych grupach wykazały, że kobiety mające implanty piersi nie chorują na raka piersi częściej niż inne kobiety. Implanty piersi nie mają żadnego wpływu na zachorowanie na raka piersi.

Czy ryzyko infekcji w przypadku implantów o powierzchni z pianki mikropoliuretanowej (MPS) jest wyższe niż w przypadku innych implantów?

Nie!

Czy ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych jest wyższe u kobiet z implantami piersi?

Nie! Nie udowodniono żadnego związku pomiędzy implantami wypełnionymi żelem silikonowym a występowaniem chorób autoimmunologicznych.

Czy żel silikonowy może przenikać przez powłokę implantu?

W przeciwieństwie do implantów starszej generacji, w przypadku najnowszych implantów wyprodukowanych z żelu o bardzo dużej spoistości, w torebce łącznotkankowej można wykryć tylko nieznaczne ślady żelu. Jest to spowodowane również bardzo wysoką jakością powłoki zewnętrznej implantu. Żel może pozostawać jedynie w torebce łącznotkankowej otaczającej implant.

7. Wizyty kontrolne

Po operacji chirurg ustali terminy wizyt kontrolnych. Zaleca się, aby były one przeprowadzane miesiąc po operacji, a następnie co trzy miesiące w czasie pierwszego roku po operacji. PóĽniej implant można kontrolować co pół roku.

Istnieje możliwość przeprowadzania badań onkologicznych po implantacji. Dzięki specjalnym technikom, takim jak technika Eklunda, mammografię można wykonać również u kobiet z implantami piersi, a sonografia, MRI i CT umożliwiają wczesne wykrywanie nowotworów.